ویزای تحصیلی کانادا | همه چیز درباره ویزای دانشجویی کانادا

canada-student-visa-5

یکی از مقصد های محبوب تحصیلی در جهان و میان ایرانیان کشور کاناداست. دانشگاه ها و مراکز تحصیلی این کشور جزو برترین های دنیا هستند و از دیگر دلایل مهم انتخاب کانادا زبان انگلیسی است. دیگر نیازی به یادگیری زبان دیگر ندارید. اگر دربارهٔ مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور سؤالی دارید، با ما همراه باشید.

استادی پرمیت کانادا چیست؟

استادی پرمیت (Study Permit) یا مجوز تحصیل سندی است که توسط مقامات مهاجرتی دولت کانادا به دانشجویان بین المللی اعطا می شود تا بتوانند در کشور کانادا مشغول به تحصیل شوند. افراد بدون داشتن مجوز تحصیل معتبر نمی توانند در کانادا درس بخوانند. دانشجویانی که موفق به اخذ استادی پرمیت کانادا شوند، امکان ثبت نام در مؤسسات و مراکز تحصیلی مورد تأیید دولت این کشور را دارند. شما موظف هستید تا تمام اسناد و مدارک مربوطه از جمله معرفی نامه، هدف نامه و پاسپورتتان را با خود همراه داشته باشید. در فرودگاه کشور کانادا تمامی این موارد را بررسی می کنند و بعد افسر فرودگاه برای شما مجوز تحصیل صادر خواهد کرد.

canada-student-visa-5
با استادی پرمیت به همراه ویزای تحصیلی کانادا می توانید در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوید.

استادی پرمیت با ویزای تحصیلی کانادا دو چیز متفاوت هستند و هر دوی این ها برای تحصیل در کشور کانادا ضروری اند. ویزای تحصیلی سندی برای ورود شما به یک کشور است. یعنی با داشتن ویزای تحصیلی کانادا اعلام می کنید قصد شما از ورود به این کشور تحصیل است. مجوز تحصیل سندی برای ماندن شما در کاناداست. با این مدرک مدت زمان تحصیل، مقطع، دانشگاه و وضعیت کاری تان هنگام تحصیل مشخص می شود. بدون استادی پرمیت امکان ماندن در کشور کانادا را نخواهید داشت.

شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

اگر شما شرایط زیر را فراهم نمایید، می توانید برای ویزای تحصیلی کشور کانادا اپلای کنید:

 • پذیرش توسط یک دانشگاه مورد تأیید دولت کانادا (DLI)
 • اثبات توانایی مالی برای شهریهٔ تحصیلی و مخارج زندگی
 • داشتن نامهٔ عدم سوء پیشینه
 • وضعیت سلامتی جسمانی تان را بررسی کنید
 • افسر سفارت کانادا را متقاعد کنید که پس از اتمام تحصیلاتتان به کشور خود باز می گردید
canada-student-visa-3

علاوه بر این موارد، مدارک زیر را نیز باید داشته باشید تا بتوانید ویزای دانشجویی کانادا را اخذ کنید:

 1. پاسپورت معتبر
 2. پذیرش تحصیلی
 3. مدارک مالی یا مرتبط به بورسیه
 4. عکس تازه گرفته شده برای پاسپورت
 5. مدارک پزشکی (IME)
 6. مدرک زبان انگلیسی معتبر
 7. هدف نامه
 8. معرفی نامه
 9. رزومهٔ کاری
 10. سوابق تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمهٔ آن ها

برای اطمینان از لیست کامل مدارک به وبسایت کشور کانادا و دانشگاه مورد نظرتان مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که هرچه زودتر برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید، زودتر به نتیجه می رسید. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از وضعیت و شرایط خود جهت اپلای برای ویزای دانشجویی کانادا، فرم درخواست مشاورهٔ ما را پر کرده و از یک مشاورهٔ رایگان با بهترین وکلا بهره مند شوید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان ایرانی ای که قصد تحصیل در مراکز و دانشگاه های کشور کانادا را دارند، باید مراحلی را برای اخذ ویزای دانشجویی این کشور طی کنند. دانشجویان می توانند به صورت آنلاین یا به شکل کاغذی درخواست ویزا دهند. از آنجایی که دولت کانادا هیچ سفارتی درون ایران ندارد، افراد موظف هستند مدارک خود را به نزدیک ترین سفارت ممکن که نمایندگی سفارت کانادا در ایران را دارند، ببرند. پیشنهاد ما به شما سفر به ترکیه یا دوبی جهت ارائهٔ مدارک، ثبت درخواست ویزا و هویت سنجی است. با اینحال شما می توانید به شکل آنلاین نیز درخواست ویزای تحصیلی را ثبت نمایید. پس از بررسی اولیه، نیاز به شرکت در یک مصاحبه با افسران کانادایی است.

canada-student-visa-4

علاوه بر این موارد، دانشجویان ایرانی به دلیل موارد امنیتی، باید انگشت نگاری و هویت سنجی نیز بشوند. تمامی این کارها را با سفر به نمایندگی سفارت کانادا در ترکیه انجام خواهید داد. پس از اتمام این مراحل، به وبسایت مربوطه مراجعه می کنید تا وضعیت ویزایتان را چک کنید. توجه داشته باشید که پس از انجام مراحل انگشت نگاری باید 85 دلار کانادا نیز پرداخت نمایید. پس از دریافت ویزای دانشجویی تان، بر اساس مقطع تحصیلی و شروع ترم دانشگاهی خود برنامه ریزی کنید تا سر موقع در کشور کانادا حضور داشته باشید. معمولاً یک ماه تا 40 روز پیش از شروع  دورۀ تحصیلی، باید در کانادا حضور پیدا کنید.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا

دانشجویان ایرانی هزینه های متفاوتی را می پردازند. پروسهٔ اخذ ویزا زمان بر و البته هزینه بر است. شما باید پیش از هر اقدامی اطمینان حاصل نمایید که می توانید هزینه های این روند را پرداخت کنید.

هزینه های پیش از سفر:

 • 150 دلار برای استادی پرمیت
 • 85 دلار برای انگشت نگاری
 • اثبات توانایی پرداخت ماهانه حداقل 833 دلار برای زندگی در خارج از کبک و حداقل 917 دلار برای زندگی در کبک؛ این پول می تواند از منابع خارجی، حساب بانکی یا به شکل نقد همراه شما باشد.
 • هزینهٔ بلیت هواپیما
canada-student-visa-7

هزینه های پس از سفر به صورت ماهانه:

 • اینترنت و کابل تلویزیون: 50 تا 76 دلار
 • غذا: 1,000 تا 1,500 دلار
 • قبض های مختلف: 100 تا 200 دلار
 • حمل و نقل: 100 تا 150 دلار
 • مسکن: 250 تا 1,500 دلار

توجه داشته باشید که تمامی ارقام به دلار کانادا نوشته شده اند. دانشجویان ایرانی موظف به پرداخت بیمهٔ سلامت ویزای تحصیلی کانادا نیستند و نیازی به یک حساب محدود شده هم ندارند.

کلام پایانی

کانادا همسایهٔ مهربان و مهاجر پذیر کشور آمریکا که جزو محبوب ترین مقاصد تحصیلی جهان و بهترین کشور ممکن برای مهاجرت تحصیلی است. این کشور چندین دانشگاه برتر در رتبه های جهانی داشته و به سرما، برف، تیم های هاکی و مردم خونگرمش معروفیت دارد. کانادا جزو با سواد ترین کشورهای جهان است و بیش از نیمی از جمعیت آن مدرک دانشگاهی دارند. محبوب ترین رشته های تحصیلی در کانادا رشته های روزنامه نگاری، سیاست، پزشکی، مهندسی، فناوری اطلاعات و مدیریت هستند که اکثراً به زبان انگلیسی تدریس می شوند. با تحصیل در این کشور می توانید آیندهٔ خود را تضمین کنید.

سؤالات متداول دربارهٔ اخذ ویزای تحصیلی کانادا

canada-student-visa-6
 • زبان انگلیسی ام باید تا چه حدی باشد؟

شما برای پذیرش در هر دانشگاه و مقطعی، به یک نمرهٔ خاصی نیاز دارید. در نتیجه باید به وبسایت دانشگاه مورد نظر سر بزنید. پیشنهاد ما آیلتس بالای 6.5 است.

 • تا چه زمانی با استادی پرمیت امکان اقامت داریم؟

استادی پرمیت شما برای تمام طول دورهٔ تحصیلی تان صادر می شود. پس از پایان دوره 90 روز اضافی نیز می توانید در کانادا اقامت داشته باشید.

 • آیا می توانم خانواده ام را با خود به کانادا ببرم؟

بله. شما می توانید همسر، فرزندان یا پدر و مادر خود را به عنوان همراه با خود ببرید. برای هر یک نیز باید درخواست ویزا کنید و توانایی مالی شان را ثابت نمایید.

 • چقدر طول می کشد تا ویزای دانشجویی ام صادر شود؟

پس از اتمام مراحل و انجام مصاحبه، بین 45 روز تا 3 ماه ممکن است زمان لازم باشد تا ویزای شما صادر شود.

 • آیا می توانم ویزای تحصیلی ام را تمدید کنم؟

شما برای اقامت بیشتر در کانادا باید استادی پرمیت خود را حداکثر 30 روز پیش از انقضای استادی پرمیت فعلی تان تمدید کنید.

 • آیا می توانم با استادی پرمیت خود کار کنم؟

بستگی به جزئیات مجوزتان دارد. معمولاً دانشجویان تا 20 ساعت در هفته امکان کار داخل دانشگاهی دارند.

 • آیا پس از تحصیل می توانم در کانادا بمانم؟

اگر برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر اقدام کنید یا وضعیت ویزایتان را به ویزای کار تغییر دهید می توانید پس از تحصیل در این کشور بمانید.

 • چقدر احتمال دارد درخواست ویزایم ریجکت شود؟

ریجکتی ویزا به شرایط شما، مقطع تحصیلی و سوابق تحصیلی تان دارد. با اینحال درصد زیادی از افراد ریجکت می شوند زیرا حجم پرونده های باز حال حاضر کانادا زیاد است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.