5 سؤال رایج درباره ویزای تحصیلی | همه چیز درباره ویزای تحصیلی

5-common-questions-about-student-visa

دربارهٔ ویزای تحصیلی سؤال دارید؟ می خواهید دربارهٔ محدودیت ها یا مزایای ویزای تحصیلی اطلاعات کسب کنید؟ در این مطلب تمامی اطلاعات لازم دربارهٔ ویزای تحصیلی را توضیح و سؤالات رایج آن را پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

1. روند اخذ ویزای تحصیلی را از کجا شروع کنم؟

شما تا زمانی که پذیرش تحصیلی در یک رشته نگیرید، نمی توانید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کنید. پس در واقع اولین قدم شما برای شروع روند اخذ ویزا، ارسال مدارک خود به دانشگاه و مرکز تحصیلی مورد نظرتان است. پس از ارسال مدارک، چنانچه از سوی دانشگاه پذیرش شدید، نامهٔ پذیرشتان را دریافت می کنید و به دنبال اخذ ویزای تحصیلی تان می روید. مشخصاً علاوه بر نامه پذیرش، اسناد و مدارک دیگری نیز وجود دارند که باید در این روند به همراه داشته باشید، اما شروع کار از پذیرش تحصیلی است. به طور کلی موارد تأثیر گذار در اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

5-common-questions-about-student-visa-4
اولین گام برای اخذ ویزای تحصیلی، پذیرش دانشگاهی است.
 • کشوری که شهروند آن هستید
 • کشور مقصدی که قصد مهاجرت به آن را دارید
 • رشته تحصیلی تان
 • دانشگاه یا مرکز تحصیلی ای که در آن پذیرش شده اید
 • برنامهٔ تحصیلی تان برای آینده

کشورهای مختلف، سیستم های مختلفی برای اعطای ویزای تحصیلی و پذیرش افراد دارند. با اینحال مراحلی نیز در تمامی آن ها مشترک است. در ادامه روند ورود به چهار مقصد محبوب دانشجویان را به طور خلاصه بررسی می کنیم:

 • برای دریافت ویزای دانشجویی در کشور انگلستان، باید نامهٔ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور را داشته باشید، ثابت کنید توانایی مالی لازم را دارید و مدرک زبان انگلیسی معتبر ارائه دهید.
 • کشور ایالات متحدهٔ آمریکا از شما اقامت دائم در کشور خودتان را به همراه پشتوانهٔ مالی می خواهد. همچنین باید ثابت کنید که قصد برگشت به کشور خودتان را دارید.
 • برای تحصیل در کشور استرالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور، باید توانایی مالی لازم جهت تحصیل و زندگی در این کشور را داشته باشید. همچنین بر اساس رشتهٔ تحصیلی و کشورتان ارزیابی می شوید.
 • در کشور کانادا نیز از شما حمایت مالی، برنامهٔ تحصیلی و تسلط به زبان انگلیسی و گاهی فرانسوی می خواهند. در غیر اینصورت امکان دریافت ویزایتان کاهش پیدا می کند.

درنهایت برای هر کجای دنیا که اقدام به دریافت ویزای تحصیلی می کنید، هر چه زودتر درخواست خود را ارسال کنید به نفعتان خواهد بود.

2. برای اپلای ویزای تحصیلی چه مدارکی لازم است؟

لیست اسناد و مدارکی که جهت اخذ ویزای دانشجویی لازم دارید عبارتند از:

5-common-questions-about-student-visa-2
 1. پذیرش دانشگاهی
 2. پاسپورت معتبر
 3. چند قطعه عکس
 4. مدارک شناسایی و فردی مثل کارت ملی و سند ازدواج
 5. سوابق تحصیلی
 6. سند خانه یا سوابق مالی جهت اثبات توانایی مالی
 7. فرم های پر شدهٔ درخواست ویزا
 8. فیش های پرداختی فرم های درخواست ویزا
 9. وضعیت اقامتتان در کشور مقصد
 10. سوابق کاری
 11. هدف نامه
 12. کارت واکسن

علاوه بر مدارک بالا، ممکن است مدارک بیشتری نیز لازم باشد. به همین دلیل بهتر است به وبسایت کشور مورد نظرتان مراجعه نمایید و از جزئیات دقیق مطلع شوید. برای ارسال مدارک خود نیز به سفارت کشور مورد نظرتان مراجعه نمایید یا مدارک را به شکل آنلاین برای آن ها ارسال کنید. شما می توانید فرم مشاورهٔ ما را پر کنید تا به شما در روند اپلای ویزای تحصیلی کمک کنیم.

3. برای دریافت ویزای تحصیلی چه مقدار پول لازم است؟

یکی از رایج ترین سؤالات در رابطه با دریافت ویزای دانشجویی هزینهٔ آن است. شما به عنوان فردی که قصد تحصیل در کشور دیگری را دارد، باید ثابت کنید توانایی مالی لازم جهت پرداخت شهریه های دانشگاهی، محل اقامت و خورد و خوراک خود را دارید. ممکن است برخی از دوره های تحصیلی شامل فاند یا بورسیه شوند اما در همهٔ موارد اینطور نیست. در نتیجه نیاز به سند خانه، زمین، ماشین یا حساب بانکی به عنوان پشتوانهٔ مالی دارید. برخی از کشورها برای تمام طول مدت تحصیل اما برخی دیگر تنها برای سال اول تحصیل از شما ضمانت مالی می خواهند.

5-common-questions-about-student-visa-3

ما در ادامه میزان هزینهٔ لازم برای مهاجرت تحصیلی به سه کشور انگلستان، استرالیا و آمریکا را توضیح می دهیم.

انگلستان

اگر قصد تحصیل در کشور انگلستان را دارید، باید توانایی مالی خود را برای موارد زیر اثبات کنید:

 • یک سال اول دورهٔ تحصیلی تان
 • داشتن حداقل 5,400 پوند برای زندگی در خارج از لندن و 7,200 پوند برای زندگی در شهر لندن جهت گذراندن زندگی به مدت حداکثر نه ماه در این کشور

استرالیا

کشور استرالیا تنها در صورتی به شما ویزای تحصیلی اعطا می کند که توانایی مالی پرداخت موارد زیر را داشته باشید:

 • هزینهٔ رفت و برگشت بلیت هواپیما
 • شهریهٔ دورهٔ تحصیلی تان
 • داشتن 18,000 دلار استرالیا برای یک سال اول اقامتتان در این کشور

ایالات متحدهٔ آمریکا

دولت آمریکا از دانشجویانی که درخواست ویزای تحصیلی می کنند، می خواهد که هزینه های زیر را تأمین کنند تا بتوانند این ویزا را دریافت کنند:

 • دارایی های نقدی و در دسترسی که هزینهٔ یک سال اول تحصیل و اقامتتان را پرداخت کند.
 • دارایی های پشتوانه ای که اثبات کند اگر در سال های بعد به مشکل خوردید، جای نگرانی نیست و می توانید هزینه ها را پرداخت کنید.

4. محدودیت های ویزای دانشجویی چیست؟

معمولاً ویزاهای دانشجویی محدودیت خاصی را برای دانشجویان ندارند. تنها محدودیت می تواند مدت زمان اعتبار ویزا باشد. با اینحال یک سری قوانین وجود دارند که اگر آن ها را نقض کنید، ویزایتان باطل می شود. شما قوانین زیر را هنگام دریافت ویزا می پذیرید و عدم رعایتشان وضعیت ویزایتان را به خطر می اندازد:

5-common-questions-about-student-visa-6
 • در دانشگاه و دوره های تحصیلی تان به موقع و به اندازه حاضر نشوید.
 • بیشتر از مدت زمان مشخص شده در هفته یا خارج از محدودهٔ مشخص کار کنید.
 • هزینه لازم برای شهریه و اقامت را بپردازید.
 • برنامهٔ درسی، دانشگاه یا مقطع خود را بدون هماهنگی تغییر ندهید.
 • از کشور برای مدت طولانی ای خارج شوید و برنگردید.
 • مرتکب جرم یا هرج و مرجی شوید که منجر به دستگیری شما شود.

5. آیا می توانم خانواده ام را با خودم همراه کنم؟

دانشجویان با ویزای تحصیلی شان می توانند خانوادهٔ خود را نیز به کشور مقصد ببرند. با اینحال اعضای خانواده نیز باید ویزا بگیرند و تحت شرایط خاصی وارد کشور شوند. برای ورود به انگلستان باید دورهٔ تحصیلی ارشد حداقل 12 ماهه را بگذرانید یا دولت هزینه های شما را تقبل کرده باشد. دولت آمریکا صحت رابطهٔ خانوادگی را از شما می خواهد و دولت استرالیا شما را ملزم می کند تا هزینهٔ لازم برای ماندن اعضای خانواده را داشته باشید. به طور کلی امکان همراهی تحت شرایط رعایت شده وجود دارد.

5-common-questions-about-student-visa-7

کلام پایانی

اخذ ویزای دانشجویی مراحل مختلفی دارد که باید  به طور دقیق و منظم طی شوند. همچنین تحویل به موقع اسناد و مدارک مربوطه نیز اهمیت زیادی دارد. هر قدر زودتر برای دریافت ویزا اقدام کنید، نتیجهٔ زودتر و بهتری خواهید گرفت. همانطور که خواندید، در این مطلب به پنج پرسش رایج دربارهٔ ویزای دانشجویی پاسخ دادیم. شما عزیزان می توانید دیگر پرسش های مد نظر خود را در زیر این مطلب از ما بپرسید تا مشاوران و وکلای مجرب ما، پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.